tus
feeweb.hu, sulinet.hu 2008.03.29. 16:31
A tusrajz komoly erprbja a rajzkszsgnek. Nem javthat. A rajz lelke a vonal.
A tus a tvol-keleti mvszet egyik alapvet technikja, melynek legfbb kifejezeszkze a vonal s a tnus. A keleti mvszek szmra a fests lelkigyakorlat, ami persze nem jelenti azt, hogy az ecset kezelsnek ne lennnek szigor szablyai.
![](http://bin.sulinet.hu/ikep/2003/11/tus6.jpg) |
A knai s japn festszet sokfle tmt lel fel: a termszet s az vszakok vltakozsa mindkt hagyomnyban kzponti helyet foglal el, br rendkvl npszerek voltak a trtneti kpek, az letkpek s a portrk is. Rajz s felfogsmd tekintetben azonban jelents klnbsgek vannak a kt kultra kztt.
A knai kompozcik ltalban lineris jellegek, hangulatuk komor, klasszikusan fegyelmezett. A japn mvszek elssorban a krvonalakat hangslyozzk, a tmt rzkletesen, gyakran drmaian, st, nha humorosan dolgozzk fel. A technika azonban alapjba vve azonos.
Azt a tust, amit indiai-, vagy knai-tusnak szoktunk nevezni, fbl, vagy nvnyi pernybl ksztik, llati eredet ragasztanyaggal keverik, aztn korongokat, rudakat formlnak belle, vgl megszrtjk. A megkemnyedett tust hasznlat eltt kvn sztmorzsoljk, s kzben vizet csepegtetnek hozz, gy teszik folykonny. A sr fekete tus hgtsa sorn klnbz szrke rnyalatok jnnek ltre. A festmnyeket ndbl, bambuszbl, kenderbl, gyapotbl, vagy eperfakregbl kszlt nedvszv paprra, esetleg tims s enyv oldatval bekent selyemre festik.
![](http://bin.sulinet.hu/ikep/2003/11/tus5.jpg) |
A hagyomnyos eljrs sorn a paprt vagy selymet a fldre, asztalra fektetik, s az ecsetet fgglegesen tartva festenek r. A mvsz sosem dolgozik modell utn. Bels koncentrls eredmnyekppen tisztn ltja a "szvben", hogy mit akar megfesteni, a tma "szelleme irnytja", s ezt a bell ltott kpet kezdi "lerni" keznek gyors, hajlkony mozdulataival.
Az eurpai mvszetben az akvarelleket vagy gouch festmnyeket gyakran elvzoljk tussal, vagy a ksz munkt tollal s tussal mg kiegsztik, de a tus nll technikaknt csak ritkn alkalmazzk. Az utbbira plda: Rembrandt nhny rajza, Aubrey Beardsley s ms mvszek fekete-fehr knyvillusztrcii, Van Gogh, Picasso, Matisse, Klee, Henri Michaux vonalas rajzai. Sok mvsz a vzlatksztskor hasznlta csak a tust, de ezekbl olykor a technika sajtos lehetsgeit tkletesen kifejez remekmvek is szlettek.
![](http://bin.sulinet.hu/ikep/2003/11/tus.jpg) |
Eurpban is sokfle tust hasznltak. A kzpkori kzirat-illusztrtorok cserzgubacsbl nyert, sr, fekete tussal rajzoltak. Ez idvel megbarnult. Az indiai tust, amelyet eleinte keletrl importltak rd, illetve tmb formjban, Eurpban a 15. szzadtl kezdtk ellltani folykony llapotban. Br a legnpszerbb az indiai fekete tus volt, hasznltak barna tusokat is, nllan vagy feketvel kombinlva. Rembrandt pldul biszerrel dolgozott, vagyis fasznbl kivont srgsbarna tussal.
A 19. szzadban Goya, Constable, s msok is rajzoltak szpival, azaz a tintahal festkanyagbl kivont, hidegebb tpus tussal. A knai fehret thegyes vkony ecsettel vittk fel ltalban sznes paprra, amely fekete s barna tussal kiegsztve plasztikus tmeg- s trhatst keltett.
Az az eszkz, amelyet Eurpban a tushoz hasznltak - a toll -, kori eredet. Legsbb formja a nd: ennek jellegzetes szgletes vgt, staccats vonalait jl ki tudtk aknzni a mvszek, pldul Rembrandt s Van Gogh.
![](http://bin.sulinet.hu/ikep/2003/11/tus3.jpg) |
A kzirat illusztrcikhoz hasznlt tollszrat hatty, ld, vagy ms madr tollbl vgtk: ez rzkenyebb s rugalmasabb volt, knnyedn siklott a papr felletn - ksbb aztn felvltotta a klnfle szlessg s hosszsg olcsbb acltoll.
A tusrajzols, hasonlan az akvarellhez, mindannyian kiprblhatjuk, elsajtthatjuk. Alig ignyel felszerelst.
Vegynk brmelyik papr-rszerben egy kis vegcse fekete tust (kb. 120Ft), mell egy egyszer hegyesre lemetszett vg ndtollat (kb. 90Ft), s j nedvszv paprt.
Prblgassuk az anyag adta lehetsgeket, hogy folyik meg, hogy hzzunk vkonyabb, vastagabb vonalakat! rdekes hatst lehet elrni, ha vizes ecsettel kiss belefestnk a tusba: ez az gynevezett: lazros technika. Klnbz tnus szrkkkel s az les fekete vonalakkal igazi malkotsok szlethetnek!
Ma tus-alkotsokkal leginkbb knyvek illusztrcijnl tallkozhatunk, vagy keleti mzeumok falain, br egyre inkbb megjelenik a kortrs grafikban is.
|